Léto je období dovolených. Není nad studený drink, nohy zabořené v písku a v nedalekém obzoru šum moře, které v pravidelných vlnách omývá břeh pláže. Prostě idylka a "veget". Stejně jako se chráníme my dostatečným pitným režimem a opalovacím krémem, je vhodné věnovat péči také našemu iPhonu. Přeci jen, oprava utopeného iPhonu není levná sranda.
Odolnost IP67, IP68
Co znamená stupeň krytí/norma IP67? IP67 je stupeň krytí. Jde o označení odolnosti chytrého telefonu (nebo jiného přístroje) vůči vniknutí cizích těles a vody do jeho vnitřku. První číslo, v tomto případě 6, označuje odolnost vůči vniknutí cizích předmětů a vůči nebezpečným dotykům. Pracuje se tu s hodnotami od 0 (žádné krytí) do 6 (ochrana před vniknutím prachu a před dotykem jakýmkoli předmětem). Druhé číslo, tedy 7, označuje míru odolnosti vůči kapalině. Tady se hodnoty pohybují od 0 (žádné krytí) do 9 (takový přístroj je chráněný i proti tlakové vodě).
Co vydrží iPhone se stupněm krytí IP67? Každé zařízení, včetně telefonů Apple iPhone, které má mezi vlastnostmi i normu IP67, je chráněné před nebezpečným dotykem a před prachem a co se vody týče, vydrží až 30 minut ponořené ve vodě o maximální hloubce 1 metr. Který Apple iPhone má stupeň krytí IP67? Tuto normu splňují modely iPhone SE (2. generace), iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 a iPhone 7 Plus.
Certifikace IP68 zase deklaruje, že smartphone přežije až 30 minut ve vodě do hloubky 6 metrů. Zde už mluvíme o "vodotěsnosti", tedy vyšším stupni odolnosti. Mezi tyto modely můžeme zařadit například iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max a samozřejmě novější řady jako iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max
iPhone a voda
Poškození iPhonu vodou ja závažný problém a oprava utopeného iPhonu vyjde na nemalý peníz. Jak je možné, že se iPhone utopí? Faktorů, které mohou mít negativní vliv na vodě odolnost a vodotěsnost je několik. Před vstupem s iPhonem do vody je potřeba zkontrolovat:
- Stav těsnící gumičky na SIM slotu (guma ztrácí časem své vlastnosti a vznikají trhliny na povrchu)
- Stav plastových antén v těle iPhone (jestli nejsou popraskané, odlomené apod.)
- Stav displeje a zad iPhone (praskliny, pukliny nebo odštíplé sklo)
- Stav síťky reproduktorů a mikrofonů (iPhone má celkem 3 kritická místa, a to spodek, u foťáku a u přední kamery)
- Stav rámu iPhonu (zda iPhone nemá ohlý rám)
A přes toto všechno, bych chtěl na všechny majitele iPhonů apelovat, aby si manipulaci iPhonu pod vodou rozmysleli. Apple totiž sám deklaruje, že poškození kapalinou nejsou krytá zárukou a případná oprava utopeného iPhonu je pak nákladná. Cena opravy utopeného iPhonu se pohybuje od 1500.- až do řádů vyšších tisíců.
Chci s iPhonem do vody a chci mít klid v duši!
Tak pro toho, kdo chce vzít svůj iPhone do vody mám jednoznačný tip. A tím jsou vodotěsné obaly. Vodotěsný obal je ideální parťák pro iPhone, se kterým máte v plánu se potápět.
Cestování, navigace a mapy
Všichni využíváme při cestování autem navigaci. Mezi nejlepší navigace pro iPhone můžeme zařadit TomTom, Sygic a nebo Waze. Ale pozor, používání například té poslední zmíněné vás může dostat do problémů. Například v Německu je nelegální používání mimo aktivní také pasivní antiradary, což je oproti pravidlům silničního provozu ČR jiné. V praxi to znamená, že v ČR můžete využívat Waze i jako detektor radarů nebo avízo ohledně policejních hlídek, zatímco v německu je toto zakázané. Ano, i mě teď napadlo "to není můj telefon, to je spolujezdce", a musím vás zklamat, s tímhle u příslušníků německé dálniční policie nepochodíte.
iPhone a přehřátí
iPhone i další elektronika jako MacBook nebo AirPad jsou citlivé na teplo. Pokud necháte iPhone na sluníčku (ideálně ještě ve verzi Graphite nebo Gray), může se mimo krátkodobé vyřazení z provozu také poškodit. Pokud necháváte iPhone na lehátku, dejte ho pod deku, osušku nebo tričko. Určitě iPhone nenamáčejte, mimo rizika vytopení může také sůl z moře poškodit těsnění. Pokud se na displeji zobrazí ikona s teploměrem a notifikací ohledně přehřátí, dejte iPhone do tmavého, ideálně chladného místa, aby se mohl iPhone "vzpamatovat"
Chci iPhone na kole / motorce
I pro vášnivé cyklisty mám tip. Pokud se oddáváte cyklistickým radovánkám a současně chcete mít telefon na očích, ať už kvůli navigace, přepínání písniček nebo pro klid v duši, že doma nehoří a Vás zrovna nenahání partnerk/a, maminka nebo nevolají z práce s neodkladným problémem, doporučuji držáky na řídítka. A pokud jste fanda jednostopých motorových vozidel, bude to fungovat i pro Vás!